Builders take 4th at the NCWA National Duals

Builders take 4th at the NCWA National Duals

EVENT: NCWA National Duals

LOCATION: Dalton, GA

IN BRIEF:

The Builders ended the weekend going 4-2 and finishing fourth.  The Builders had a strong showing and look to build on their perforamance at the BUILDER DUALS Jan. 31st. 

RESULTS:

Pool D - #04 The Apprentice School is guaranteed 1st place
Match #1 Round 1: #04 The Apprentice School defeated #22 Ohio State WC 33-24
125 - Ty Boyd (#04 The Apprentice School) over Unknown (Unattached) Forf
133 - Aaron Bright (#04 The Apprentice School) over Unknown (Unattached) Forf
141 - Jacob Michael (#04 The Apprentice School) over Unknown (Unattached) Forf
149 - Ty Watkins (#04 The Apprentice School) over Unknown (Unattached) Forf
157 - Jack Chadbourne (#22 Ohio State WC) over Sam Moore (#04 The Apprentice School) Dec 7-4
165 - Grant Pittroff (#22 Ohio State WC) over Robert Saunders (#04 The Apprentice School) Fall 2:11
174 - Samico Samidan (#22 Ohio State WC) over Chad Simmons (#04 The Apprentice School) Fall 1:09
184 - Tyson Tillar (#04 The Apprentice School) over David Skiratko (#22 Ohio State WC) Dec 6-2
197 - Kyler Slade (#22 Ohio State WC) over Josh Rodriguez (#04 The Apprentice School) Fall 5:26
235 - Vincenzo Marinucci (#22 Ohio State WC) over Shakeem Lassiter (#04 The Apprentice School) Dec 6-1
285 - Steven Francisco (#04 The Apprentice School) over Spencer Ravagnani (#22 Ohio State WC) Fall 1:26

Match #2 Round 2: #04 The Apprentice School defeated #11 Marion Military Institute 46-12
125
- Tucker Harvey (#04 The Apprentice School) over Unknown (Unattached) Forf
133 - Ty Boyd (#04 The Apprentice School) over Nicholas Villamil (#11 Marion Military Institute) Maj 12-2
141 - Aaron Bright (#04 The Apprentice School) over Mardrell Kirby (#11 Marion Military Institute) Dec 7-4
149 - Ty Watkins (#04 The Apprentice School) over Michael Tracy (#11 Marion Military Institute) Fall 0:54
157 - Landon Leithauser (#04 The Apprentice School) over Cameron Patisaul (#11 Marion Military Institute) Fall 3:56
165 - Cameron Vaughne` (#04 The Apprentice School) over Unknown (Unattached) Forf
174 - BJ Thomas (#11 Marion Military Institute) over Chad Simmons (#04 The Apprentice School) Fall 2:14
184 - Tyson Tillar (#04 The Apprentice School) over Nick Fox (#11 Marion Military Institute) Fall 6:42
197 - Trevor Parker (#11 Marion Military Institute) over Unknown (Unattached) Forf
235 - Steven Francisco (#04 The Apprentice School) over Joe Adams (#11 Marion Military Institute) Fall 2:26
285 - Devin Griffin (#04 The Apprentice School) over Durell Robinson (#11 Marion Military Institute) Dec 2-1

Champion - #04 The Apprentice School
Match #1 Champ. Round 1: #04 The Apprentice School defeated #13 Penn State - Mont Alto 54-6
125
- Ty Boyd (#04 The Apprentice School) over Jacob Sechrist (#13 Penn State - Mont Alto) Fall 1:37
133 - Aaron Bright (#04 The Apprentice School) over Joshua McKinley (#13 Penn State - Mont Alto) Fall 0:50
141 - Jacob Michael (#04 The Apprentice School) over Joseph Holden (#13 Penn State - Mont Alto) Dec 5-3
149 - Ty Watkins (#04 The Apprentice School) over Alex Gallaher (#13 Penn State - Mont Alto) Fall 1:19
157 - Tyler Warner (#13 Penn State - Mont Alto) over Chris Hercules (#04 The Apprentice School) Fall 1:45
165 - Cameron Vaughne` (#04 The Apprentice School) over Jared Adam (#13 Penn State - Mont Alto) Dec 2-1
174 - Gil Owens (#04 The Apprentice School) over Elijah Harris (#13 Penn State - Mont Alto) Fall 1:35
184 - Tyson Tillar (#04 The Apprentice School) over Tim Double (#13 Penn State - Mont Alto) Fall 2:14
197 - Chad Simmons (#04 The Apprentice School) over Diantra `Trey` Landry (#13 Penn State - Mont Alto) Fall 2:35
235 - Shakeem Lassiter (#04 The Apprentice School) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Steven Francisco (#04 The Apprentice School) over Ricardo Alvarez (#13 Penn State - Mont Alto) Fall 0:44

Match #2 Quarterfinal: #04 The Apprentice School defeated #12 University of Maryland Baltimore County 36-15
125 - Tucker Harvey (#04 The Apprentice School) over Unknown (Unattached) Forf
133 - Ty Boyd (#04 The Apprentice School) over Logan Tritto (#12 University of Maryland Baltimore County) Dec 5-0
141 - Aaron Bright (#04 The Apprentice School) over Hunter Shelton (#12 University of Maryland Baltimore County) Dec 10-6
149 - Ty Watkins (#04 The Apprentice School) over Azamat Akhmedov (#12 University of Maryland Baltimore County) Dec 5-3
157 - Stephen Beam (#12 University of Maryland Baltimore County) over Landon Leithauser (#04 The Apprentice School) Fall 3:27
165 - Gil Owens (#04 The Apprentice School) over Tyler Rendina (#12 University of Maryland Baltimore County) Fall 0:45
174 - Sidique Furet (#12 University of Maryland Baltimore County) over Chad Simmons (#04 The Apprentice School) Dec 10-8
184 - Brandon Buckingham (#12 University of Maryland Baltimore County) over Tyson Tillar (#04 The Apprentice School) Fall 5:33
197 - Josh Rodriguez (#04 The Apprentice School) over Unknown (Unattached) Forf
235 - Shakeem Lassiter (#04 The Apprentice School) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Steven Francisco (#04 The Apprentice School) over Michael Bentivenga (#12 University of Maryland Baltimore County) Dec 13-6

Match #3 Semifinal: #01 University of Central Florida defeated #04 The Apprentice School 43-3
125
- Timothy Sakow (#01 University of Central Florida) over Ty Boyd (#04 The Apprentice School) Dec 2-0
133 - Nicholas Anthony (#01 University of Central Florida) over Aaron Bright (#04 The Apprentice School) Dec 8-6
141 - Matthew Seymour (#01 University of Central Florida) over Jacob Michael (#04 The Apprentice School) Maj 11-2
149 - Troy Worthen (#01 University of Central Florida) over Chris Hercules (#04 The Apprentice School) Fall 2:51
157 - Ty Watkins (#04 The Apprentice School) over Austin Bailey (#01 University of Central Florida) Dec 10-5
165 - Michael Seymour (#01 University of Central Florida) over Cameron Vaughne` (#04 The Apprentice School) Dec 7-1
174 - Geordan Speiller (#01 University of Central Florida) over Gil Owens (#04 The Apprentice School) Inj 5:51
184 - Chandler Dobler (#01 University of Central Florida) over Tyson Tillar (#04 The Apprentice School) Fall 4:44
197 - Tyrell Walker (#01 University of Central Florida) over Unknown (Unattached) Forf
235 - Angel Perez (#01 University of Central Florida) over Shakeem Lassiter (#04 The Apprentice School) Dec 6-1
285 - Jesse Gaudin (#01 University of Central Florida) over Devin Griffin (#04 The Apprentice School) Dec 5-2

3rd Place - #04 The Apprentice School is guaranteed 2nd place
Match #1 1st Place Match: #02 Liberty University defeated #04 The Apprentice School 27-15
125 - Ty Boyd (#04 The Apprentice School) over Dell Ngonga (#02 Liberty University) Dec 6-5
133 - Aaron Bright (#04 The Apprentice School) over Brian DiCesare (#02 Liberty University) Dec 9-3
141 - Logan Smith (#02 Liberty University) over Unknown (Unattached) Forf
149 - Ike Podel (#02 Liberty University) over Ty Watkins (#04 The Apprentice School) Maj 16-4
157 - Jacob Brooks (#02 Liberty University) over Landon Leithauser (#04 The Apprentice School) Dec 7-2
165 - Michael Bryant (#02 Liberty University) over Gil Owens (#04 The Apprentice School) Dec 11-6
174 - Josh Ferenczy (#02 Liberty University) over Chad Simmons (#04 The Apprentice School) Maj 11-1
184 - Tyson Tillar (#04 The Apprentice School) over Taylor Westlake (#02 Liberty University) Fall 0:34
197 - Josh Rodriguez (#04 The Apprentice School) over Erik Porch (#02 Liberty University) Dec 7-4
235 - Evan Canady (#02 Liberty University) over Shakeem Lassiter (#04 The Apprentice School) Maj 12-3
285 - Josh Travers (#02 Liberty University) over Steven Francisco (#04 The Apprentice School) Dec 8-2