Wrestling Finishes In First Place At The Virginia Beach National Open

Wrestling Finishes In First Place At The Virginia Beach National Open

EVENT: Virginina Beach National Open

LOCATION: Virginia Beach Field House- Virginia Beach, VA

IN BRIEF: Wrestling opened its 2016-17 season at the Virginia Beach National Open on Saturday.  The Apprentice School finished with six Builders taking 1st place, one 2nd place and four 3rd place finishes.  The Apprentice School finished with a team score of 255 points to finish in first place out of eight teams. 

RESULTS:

Open - 125
1st Place - Anthony Monahan of Apprentice
2nd Place - Jarrod Clark of Apprentice
3rd Place - Colton Messick of Apprentice
4th Place - Austin Young of ODU WC
1st Place Match
1st Place Match - Anthony Monahan (Apprentice) won by tech fall over Jarrod Clark (Apprentice) (TF 16-0)
3rd Place Match
3rd Place Match - Colton Messick (Apprentice) won by fall over Austin Young (ODU WC) (Fall 4:05)
5th Place Match
5th Place Match - () received a bye () (Bye)

Open - 133
1st Place - Shalek Colon of Apprentice
2nd Place - Ashton Robinson of Liberty University
3rd Place - William Speight of Apprentice
Round 1
Round 1 - Shalek Colon (Apprentice) won by decision over Ashton Robinson (Liberty University) (Dec 8-6)
Round 2
Round 2 - Ashton Robinson (Liberty University) won by fall over William Speight (Apprentice) (Fall 2:57)
Round 3
Round 3 - Shalek Colon (Apprentice) won by tech fall over William Speight (Apprentice) (TF 21-3)

Open - 141
1st Place - Logan Smith of East Side Savages
2nd Place - Drew English of SUNY Cortland WC
3rd Place - Tristan Mabe of Apprentice
4th Place - Jabel Warren of Penn States WC
5th Place - Jordan DeCosse of East Carolina University
6th Place - Daniel McCrystal of William And Mary
1st Place Match
1st Place Match - Logan Smith (East Side Savages) won by decision over Drew English (SUNY Cortland WC) (Dec 8-3)
3rd Place Match
3rd Place Match - Tristan Mabe (Apprentice) won by fall over Jabel Warren (Penn States WC) (Fall 1:45)
5th Place Match
5th Place Match - Jordan DeCosse (East Carolina University) won by fall over Daniel McCrystal (William And Mary) (Fall 1:48)

Open - 149
1st Place - Tyler Warner of waynesboro
2nd Place - Dan Ritz of Penn States WC
3rd Place - Mitchell Barney of Southern Virginia University
4th Place - Nicholas Serrano of Beachboyz Wrestling Club
5th Place - Yassin Semmami of VCU Rams Wrestling Club
6th Place - Connor McCormick of Seahawk Wrestling Club
1st Place Match
1st Place Match - Tyler Warner (waynesboro) won by fall over Dan Ritz (Penn States WC) (Fall 5:19)
3rd Place Match
3rd Place Match - Mitchell Barney (Southern Virginia University) won by fall over Nicholas Serrano (Beachboyz Wrestling Club) (Fall 4:11)
5th Place Match
5th Place Match - Yassin Semmami (VCU Rams Wrestling Club) won by decision over Connor McCormick (Seahawk Wrestling Club) (Dec 14-7)

Open - 157
1st Place - Bryson Woody of Apprentice
2nd Place - Cody Houston of Penn States WC
3rd Place - Hunter Morrow of Cherokee CWC
4th Place - Taylor Nelson of Penn States WC
5th Place - Josh Hammaker of Penn States WC
6th Place - Jeffrey Driscoll of Apprentice
1st Place Match
1st Place Match - Bryson Woody (Apprentice) won by fall over Cody Houston (Penn States WC) (Fall 5:34)
3rd Place Match
3rd Place Match - Hunter Morrow (Cherokee CWC) won by decision over Taylor Nelson (Penn States WC) (Dec 11-4)
5th Place Match
5th Place Match - Josh Hammaker (Penn States WC) won by medical forfeit over Jeffrey Driscoll (Apprentice) (MFF)

Open - 165
1st Place - Dimon Minor of Unattached
2nd Place - Christian Carter of Apprentice
3rd Place - Sean Raftery of Independent
4th Place - Peter Becher of East Carolina University
5th Place - Austin Bagley of Seahawk Wrestling Club
6th Place - Tyrell Watkins of Apprentice
1st Place Match
1st Place Match - Dimon Minor (Unattached) won by tech fall over Christian Carter (Apprentice) (TF 20-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Sean Raftery (Independent) won by fall over Peter Becher (East Carolina University) (Fall 5:00)
5th Place Match
5th Place Match - Austin Bagley (Seahawk Wrestling Club) won by medical forfeit over Tyrell Watkins (Apprentice) (MFF)

Open - 174
1st Place - Chad Simmons of Apprentice
2nd Place - Thomas Hatzipavlides of Penn States WC
3rd Place - Keaton Gomez of Southern Virginia University
4th Place - Chris Williams of Penn States WC
5th Place - Matthew Rohrdanz of Southern Virginia University
6th Place - Chris Kennedy of Apprentice
1st Place Match
1st Place Match - Chad Simmons (Apprentice) won by major decision over Thomas Hatzipavlides (Penn States WC) (Maj 17-5)
3rd Place Match
3rd Place Match - Keaton Gomez (Southern Virginia University) won by fall over Chris Williams (Penn States WC) (Fall 4:09)
5th Place Match
5th Place Match - Matthew Rohrdanz (Southern Virginia University) won by injury default over Chris Kennedy (Apprentice) (Inj. 0:00)

Open - 184
1st Place - Paul Schoenberg of Penn States WC
2nd Place - Calvin Lawson of Virginia Military Institute
3rd Place - Wes Sorey of Apprentice
4th Place - Mitchell Featherstone of Southern Virginia University
5th Place - Richard Wickwire of SUNY Cortland WC
6th Place - Michael Rios of Liberty University
1st Place Match
1st Place Match - Paul Schoenberg (Penn States WC) won by decision over Calvin Lawson (Virginia Military Institute) (Dec 7-4)
3rd Place Match
3rd Place Match - Wes Sorey (Apprentice) won by fall over Mitchell Featherstone (Southern Virginia University) (Fall 5:57)
5th Place Match
5th Place Match - Richard Wickwire (SUNY Cortland WC) won by forfeit over Michael Rios (Liberty University) (FF)

Open - 197
1st Place - Jared Nicholson of East Carolina University
2nd Place - Justin Harrell of NC SAVAGES
3rd Place - Alex Cox of Team Swole
4th Place - Tom Eustis of Penn States WC
5th Place - Dillon Dull of VCU Rams Wrestling Club
6th Place - Mitchell Rice of Liberty University
1st Place Match
1st Place Match - Jared Nicholson (East Carolina University) won by decision over Justin Harrell (NC SAVAGES) (Dec 4-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Alex Cox (Team Swole) won by decision over Tom Eustis (Penn States WC) (Dec 6-3)
5th Place Match
5th Place Match - Dillon Dull (VCU Rams Wrestling Club) won by fall over Mitchell Rice (Liberty University) (Fall 5:40)

Open - 235
1st Place - Zach Sintobin of Apprentice
2nd Place - Greg Humphrey of NC SAVAGES
3rd Place - Charlie Hancock of Liberty University
4th Place - VanDan Schmidt of Apprentice
5th Place - Scott Dunham of SUNY Cortland WC
6th Place - Ceasar Cantori of SUNY Cortland WC
1st Place Match
1st Place Match - Zach Sintobin (Apprentice) won by decision over Greg Humphrey (NC SAVAGES) (Dec 8-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Charlie Hancock (Liberty University) won by fall over VanDan Schmidt (Apprentice) (Fall 2:29)
5th Place Match
5th Place Match - Scott Dunham (SUNY Cortland WC) won by forfeit over Ceasar Cantori (SUNY Cortland WC) (FF)

Open - 285
1st Place - Steven Francisco of Apprentice
2nd Place - Timothy Hudson of East Carolina University
3rd Place - Kyle Pederson of William And Mary
4th Place - Lyons Lascara of William And Mary
5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place - Thomas Bartholomew of Liberty University
6th Place - Devin Griffin of Apprentice
1st Place Match
1st Place Match - Steven Francisco (Apprentice) won by decision over Timothy Hudson (East Carolina University) (Dec 5-4)
3rd Place Match
3rd Place Match - Kyle Pederson (William And Mary) won by fall over Lyons Lascara (William And Mary) (Fall 3:28)
5th Place Match
5th Place Match - Thomas Bartholomew (Liberty University) and Devin Griffin (Apprentice) (DFF)

Remember to check out www.gobuilders.com and follow us on Facebook and Twitter for the latest Builder news, scores, and updates.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Open - 125
1st Place - Anthony Monahan of Apprentice
2nd Place - Jarrod Clark of Apprentice
3rd Place - Colton Messick of Apprentice
4th Place - Austin Young of ODU WC
1st Place Match
1st Place Match - Anthony Monahan (Apprentice) won by tech fall over Jarrod Clark (Apprentice) (TF 16-0)
3rd Place Match
3rd Place Match - Colton Messick (Apprentice) won by fall over Austin Young (ODU WC) (Fall 4:05)
5th Place Match
5th Place Match - () received a bye () (Bye)

Open - 133
1st Place - Shalek Colon of Apprentice
2nd Place - Ashton Robinson of Liberty University
3rd Place - William Speight of Apprentice
Round 1
Round 1 - Shalek Colon (Apprentice) won by decision over Ashton Robinson (Liberty University) (Dec 8-6)
Round 2
Round 2 - Ashton Robinson (Liberty University) won by fall over William Speight (Apprentice) (Fall 2:57)
Round 3
Round 3 - Shalek Colon (Apprentice) won by tech fall over William Speight (Apprentice) (TF 21-3)

Open - 141
1st Place - Logan Smith of East Side Savages
2nd Place - Drew English of SUNY Cortland WC
3rd Place - Tristan Mabe of Apprentice
4th Place - Jabel Warren of Penn States WC
5th Place - Jordan DeCosse of East Carolina University
6th Place - Daniel McCrystal of William And Mary
1st Place Match
1st Place Match - Logan Smith (East Side Savages) won by decision over Drew English (SUNY Cortland WC) (Dec 8-3)
3rd Place Match
3rd Place Match - Tristan Mabe (Apprentice) won by fall over Jabel Warren (Penn States WC) (Fall 1:45)
5th Place Match
5th Place Match - Jordan DeCosse (East Carolina University) won by fall over Daniel McCrystal (William And Mary) (Fall 1:48)

Open - 149
1st Place - Tyler Warner of waynesboro
2nd Place - Dan Ritz of Penn States WC
3rd Place - Mitchell Barney of Southern Virginia University
4th Place - Nicholas Serrano of Beachboyz Wrestling Club
5th Place - Yassin Semmami of VCU Rams Wrestling Club
6th Place - Connor McCormick of Seahawk Wrestling Club
1st Place Match
1st Place Match - Tyler Warner (waynesboro) won by fall over Dan Ritz (Penn States WC) (Fall 5:19)
3rd Place Match
3rd Place Match - Mitchell Barney (Southern Virginia University) won by fall over Nicholas Serrano (Beachboyz Wrestling Club) (Fall 4:11)
5th Place Match
5th Place Match - Yassin Semmami (VCU Rams Wrestling Club) won by decision over Connor McCormick (Seahawk Wrestling Club) (Dec 14-7)

Open - 157
1st Place - Bryson Woody of Apprentice
2nd Place - Cody Houston of Penn States WC
3rd Place - Hunter Morrow of Cherokee CWC
4th Place - Taylor Nelson of Penn States WC
5th Place - Josh Hammaker of Penn States WC
6th Place - Jeffrey Driscoll of Apprentice
1st Place Match
1st Place Match - Bryson Woody (Apprentice) won by fall over Cody Houston (Penn States WC) (Fall 5:34)
3rd Place Match
3rd Place Match - Hunter Morrow (Cherokee CWC) won by decision over Taylor Nelson (Penn States WC) (Dec 11-4)
5th Place Match
5th Place Match - Josh Hammaker (Penn States WC) won by medical forfeit over Jeffrey Driscoll (Apprentice) (MFF)

Open - 165
1st Place - Dimon Minor of Unattached
2nd Place - Christian Carter of Apprentice
3rd Place - Sean Raftery of Independent
4th Place - Peter Becher of East Carolina University
5th Place - Austin Bagley of Seahawk Wrestling Club
6th Place - Tyrell Watkins of Apprentice
1st Place Match
1st Place Match - Dimon Minor (Unattached) won by tech fall over Christian Carter (Apprentice) (TF 20-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Sean Raftery (Independent) won by fall over Peter Becher (East Carolina University) (Fall 5:00)
5th Place Match
5th Place Match - Austin Bagley (Seahawk Wrestling Club) won by medical forfeit over Tyrell Watkins (Apprentice) (MFF)

Open - 174
1st Place - Chad Simmons of Apprentice
2nd Place - Thomas Hatzipavlides of Penn States WC
3rd Place - Keaton Gomez of Southern Virginia University
4th Place - Chris Williams of Penn States WC
5th Place - Matthew Rohrdanz of Southern Virginia University
6th Place - Chris Kennedy of Apprentice
1st Place Match
1st Place Match - Chad Simmons (Apprentice) won by major decision over Thomas Hatzipavlides (Penn States WC) (Maj 17-5)
3rd Place Match
3rd Place Match - Keaton Gomez (Southern Virginia University) won by fall over Chris Williams (Penn States WC) (Fall 4:09)
5th Place Match
5th Place Match - Matthew Rohrdanz (Southern Virginia University) won by injury default over Chris Kennedy (Apprentice) (Inj. 0:00)

Open - 184
1st Place - Paul Schoenberg of Penn States WC
2nd Place - Calvin Lawson of Virginia Military Institute
3rd Place - Wes Sorey of Apprentice
4th Place - Mitchell Featherstone of Southern Virginia University
5th Place - Richard Wickwire of SUNY Cortland WC
6th Place - Michael Rios of Liberty University
1st Place Match
1st Place Match - Paul Schoenberg (Penn States WC) won by decision over Calvin Lawson (Virginia Military Institute) (Dec 7-4)
3rd Place Match
3rd Place Match - Wes Sorey (Apprentice) won by fall over Mitchell Featherstone (Southern Virginia University) (Fall 5:57)
5th Place Match
5th Place Match - Richard Wickwire (SUNY Cortland WC) won by forfeit over Michael Rios (Liberty University) (FF)

Open - 197
1st Place - Jared Nicholson of East Carolina University
2nd Place - Justin Harrell of NC SAVAGES
3rd Place - Alex Cox of Team Swole
4th Place - Tom Eustis of Penn States WC
5th Place - Dillon Dull of VCU Rams Wrestling Club
6th Place - Mitchell Rice of Liberty University
1st Place Match
1st Place Match - Jared Nicholson (East Carolina University) won by decision over Justin Harrell (NC SAVAGES) (Dec 4-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Alex Cox (Team Swole) won by decision over Tom Eustis (Penn States WC) (Dec 6-3)
5th Place Match
5th Place Match - Dillon Dull (VCU Rams Wrestling Club) won by fall over Mitchell Rice (Liberty University) (Fall 5:40)

Open - 235
1st Place - Zach Sintobin of Apprentice
2nd Place - Greg Humphrey of NC SAVAGES
3rd Place - Charlie Hancock of Liberty University
4th Place - VanDan Schmidt of Apprentice
5th Place - Scott Dunham of SUNY Cortland WC
6th Place - Ceasar Cantori of SUNY Cortland WC
1st Place Match
1st Place Match - Zach Sintobin (Apprentice) won by decision over Greg Humphrey (NC SAVAGES) (Dec 8-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Charlie Hancock (Liberty University) won by fall over VanDan Schmidt (Apprentice) (Fall 2:29)
5th Place Match
5th Place Match - Scott Dunham (SUNY Cortland WC) won by forfeit over Ceasar Cantori (SUNY Cortland WC) (FF)

Open - 285
1st Place - Steven Francisco of Apprentice
2nd Place - Timothy Hudson of East Carolina University
3rd Place - Kyle Pederson of William And Mary
4th Place - Lyons Lascara of William And Mary
5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place - Thomas Bartholomew of Liberty University
6th Place - Devin Griffin of Apprentice
1st Place Match
1st Place Match - Steven Francisco (Apprentice) won by decision over Timothy Hudson (East Carolina University) (Dec 5-4)
3rd Place Match
3rd Place Match - Kyle Pederson (William And Mary) won by fall over Lyons Lascara (William And Mary) (Fall 3:28)
5th Place Match
5th Place Match - Thomas Bartholomew (Liberty University) and Devin Griffin (Apprentice) (DFF)